Program Musikfest 2019

<<< Back


MUSIKFEST PROGRAM

Arrangør: Musikkorps Sæby
Opdateret: 11-06-2019 – Ændringer kan forekomme

KONCERTPLAN – CONCERT SCHEDULE
Fredag / Friday, 28.06.2019 – Open by Night

Sæby Torv (Square) Scene 1 – 2
14:00 Jælpekorpset N (2)
15:00 Borgen Oldis  N (1)
16:00 Kungälvs Musikkår & Drillflickor S (2)
17:00 Porsgrunn Janitsjarorkester N (1)
18:00-19:15 Stavern-Agnes Musikkorps N (2)
20:00-21:30 Stig Rossen og Musikkorps Sæby DK (1)
21:30-23:00 Bestum Stasmusikk (Stasen) N (2)

Musikhusets scene / Stage at the Music House
14:00 Viva Battuta PL
15:00 Stavern-Agnes Musikkorps N
16:00 Oppsal Janitsjar N
17:00 Sørkedalen Brass N
18:00 Hobro Garden DK

Festteltet / Festival Tent
19:00 Mjölby Stadsmusikkår S
20:00 Tranås Musikkår S
21:00 Musikzug TSV Wiemersdorf D
22:00-24:00 Sæby Tyrolerorkester / DBBB DK

Sæby Havn / Saeby Harbour
15:00 Sørkedalen Brass N
16:00 Viva Battuta PL
17:00 Jælpekorpset N
18:00 Sindal Brass Band DK
19:00 Søværnets Tamburkorps DK
20:00 B.T. Orchester Bad Bramstedt D
21:00 Flaget spilles ned

Klostergyden / Sæby Havn (Harbour)
16:00 Bestum Stasmusikk (Stasen) N
17:00 Brønderslev Big Band DK
18:00 Borgen Oldis N
19:00 Muschka D

 

KONCERTPLAN – CONCERT SCHEDULE
Lørdag / Saturday, 29.06.2019

Nationernes indmarch / March of the Nations
10:00 Afgang fra Rosenvej 5, Sæby / Distance: 750 meter

– Musikkorps Sæby DK
– Bestum Stasmusikk (Stasen) N

– Hobro Garden DK
– Borgen Oldis N
– Jælpekorpset N
– Viva Battuta PL
– Sørkedalen Brass N
– Sindal Brass Band DK
– Larvik Janitsjar N

– Brønderslev Harmoniorkester DK
– Mjölby Stadsmusikkår S
– Stavern – Agnes Musikkorps N
– Tranås Musikkår S
– Musikzug TSV Wiemersdorf D
– Porsgrunn Janitsjarorkester N
– Kungälvs Musikkår & Drill flickor S
– Oppsal Janitsjar N
– B.T. Orchester Bad Bramstedt D
– Sæbygarden DK
– Søværnets Tamburkorps DK

11:00
Sæby Torv (Saeby Square):
Officiel åbning af den 16. Internationale Musikfest 2019
Official opening of the 16th International Music Festival 2019

12:00-13:00 
Reception in Musikhuset – 2 persons from each of the participating orchestras

Sæby Torv – TATTOO
12:00 Søværnets Tamburkorps DK

Sæby Torv (Square) Scene 1
13:00 Sørkedalen Brass N

14:00 Sindal Brass Band DK
15:00 Hobro Garden DK
16:00 Viva Battuta PL
17:00 Brønderslev Harmoniorkester DK
18:00 Larvik Janitsjar D

Musikhusets scene / Stage at the Music House
12:00 Borgen Oldis N
13:00 Brønderslev Harmoniorkester DK
14:00 Jælpekorpset N
15:00 Porsgrunn Janitsjarorkester N
16:00 Agersted Brass Band DK
17:00 Sørkedalen Brass N

Festteltet / Festival Tent
18:00 Bestum Stasmusikk (Stasen) N

19:00 B.T. Orchester Bad Bramstedt D
20:00 Musikkorps Sæby DK
21:00 Stavern-Agnes Musikkorps N
22:00 Sæbygarden DK
23:00 Kungälvs Musikkår & Drillflickor S

Sæby Havn / Saeby Harbour
12:00 FDF Pipe Band DK
13:00 Mjölby Stadsmusikkår S
14:00 Musikzug TSV Wiemersdorf D
15:00 Søværnets Tamburkorps DK
16:00 Tranås Musikkår S
17:00 DBBB DK

Klostergyden / Sæby Havn (Harbour)
12:00 Agersted Brass Band DK
13:00 Oppsal Janitsjar N
14:00 Larvik Janitsjar N

Restaurant Lanternen
12:00-15:00 Sæby Tyrolerorkester DK
                   DBBB DK
                   Sæby Tyrolerorkester DK

Sæby Søbad
12:00 Larvik Janitsjar N
13:00 Bestum Stasmusikk (Stasen) N

KONCERTPLAN – CONCERT SCHEDULE
Søndag / Sunday, 30.06.2019

Ældrecentret
10:30-11:30 Jælpekorpset N

Rosengården:
10:30-11:30 Hobro Garden DK

Sæby Torv (Square)
10:00 Musikzug TSV Wiemersdorf D
11:00 Tranås Musikkår S
12:00 Mjölby Stadsmusikkår S
13:00 Oppsal Janitsjar N
14:00 Hobro Garden DK

Musikhusets scene / Stage at the Music House
10:00 Sindal Brass Band DK
11:00 Brønderslev Big Band DK
12:00 Bestum Stasmusikk (Stasen) N
13:00 Viva Battuta PL

Klostergyden / Sæby Havn (Harbour)
11:00 FDF Pipe Band DK
12:00 Musikzug TSV Wiemersdorf D
13:00 Sindal Brass Band DK

Sæby Havn / Saeby Harbour
10:00 Muschka D
11:00 B.T. Orchester Bad Bramstedt D
12:00 Borgen Oldis N
13:00 Kungälvs Musikkår & Drillflickor S
14:00 Gudstjeneste Brass Ensemble Sæby DK
15:00 Porsgrunn Janitsjarorkester N
16:00 Stavern-Agnes Musikkorps N
17:00-18:00 Oppsal janitsjar N
18:30-19:30 Bestum Stasmusikk (Stasen) N
19:45-20:50 Sæbygarden DK

Flaget spilles ned af en trompetist / The flag is played down by a Trumpeter
21:00

Farvel og på gensyn / Goodbye and see you next time