MUSIKFEST PROGRAM
Arrangør: Musikkorps Sæby
Opdateret: 09-06-2022 – Ændringer kan forekomme
KONCERTPLAN – CONCERT SCHEDULE
Fredag / Friday, 01.07.2022
Sæby Torv (Square)
12:30-13:30 Prinsens Musikkorps
14:00-15:00 Sørkedalen Brass, Norge
15:00-16:00 Borgen Oldis, Norge
16:00-17:00 Jælpekorpset, Norge
17:00-18:00 Mjölby Stadsmusikkår, Sverige
18:00-19:00 Stavern-Agnes Musikkorps, Norge
19:00-20:00 Porsgrunn Janitsjarorkester, Norge
20:00-21:00 Oppsal Janitsjar, Norge
21:00-22:00 BT Orchester Bad Bramstedt, Tyskland
Musikhusets scene / Stage at the Music House
16:00-17:00 Bestum Stasmusikk, Norge
17:15-18:15 Tranås Musikkår, Sverige
18:30-19.00 Hobro Garden, Danmark
Festteltet / Festival Tent
19:00-20:00 Sæbygarden, Danmark
20:00-21:00 Bestum Stasmusikk, Norge
21:00-22:00 Musikzug TSV Wiemersdorf, Tyskland
22:00-23:00 Mjölby Stadsmusikkår, Sverige
23:00-24.00 Kungälvs Musikkår & Drillflickor, Sverige
Klostergyden / Sæby Havn (Harbour)
16:00-17:00 Musikzug TSV Wiemersdorf, Tyskland
17:00-18.00 Larvik Janitsjar, Norge
18:00-19:00 Borgen Oldis, Norge
Lanternen
16:00-17:00 Sørkedalen Brass, Norge
17:00-18.00 Sæby Tyrolerorkester, Danmark
18:00-19:00 Blauwe Jungskes, Holland
Sæby Havn / Saeby Harbour
21:00 Flaget spilles ned af en trompetist / The flag is played down by a Trumpeter
KONCERTPLAN – CONCERT SCHEDULE
Lørdag / Saturday, 02.07.2022
10:00
Sæby Torv (Saeby Square)
Officiel åbning af den 17. Internationale Musikfest 2022
Official opening of the 17. th International Music Festival 2022
11:00-12:00
Reception in Musikhuset – 2 persons from each of the participating orchestras
Sæby Torv (Square)
10:30-11.00 Hobro Garden, Danmark
11:00-12.00 Brønderslev Harmoniorkester, Danmark
12:00-13:00 Kungälvs Musikkår & Drillflickor, Sverige
13:00-14:00 Sæbygarden, Danmark
Musikhusets scene / Stage at the Music House
11:00-12.00 Agersted Brassband, Danmark
12:00-13:00 Jælpekorpset, Norge
13:00-14:00 Mjölby Stadsmusikkår, Sverige
14:00-15:00 Sindal Brass Brand, Danmark
17:00-18:00 Blauwe Jungskes, Holland
Klostergyden / Sæby Havn (Harbour)
11:00-12.00 Sindal Brass Brand, Danmark
12:00-13:00 Sørkedalen Brass, Norge
13:00-14:00 Brønderslev Harmoniorkester, Danmark
14:00-15:00 Agersted Brassband, Danmark
15:45-16:30 Bestum Stasmusikk, Norge
Sæby Søbad
11:00-12.00 Larvik Janitsjar, Norge
12:00-13:00 Borgen Oldis, Norge
13:00-14:00 Porsgrunn Janitsjarorkester, Norge
Festoptog fra torvet gennem byen til Sæby Havn
Årets tema er Eurovisions Music Contest
Afgang/Departure Sæby Torv (Square)
Ankomst/Arrival Sæby Havn Harbour
14:30 Musikkorps Sæby, Danmark
14:34 Bestum Stasmusikk, Norge
14:38 Larvik Janitsjar, Norge
14:42 Blauwe Jungskes, Holland
14:46 Tranås Musikkår, Sverige
14:50 Musikzug TSV Wiemersdorf, Tyskland
14:54 Oppsal Janitsjar, Norge
14:58 Hobrogarden, Danmark
15:02 Stavern-Agnes Musikkorps, Norge
15:06 Kungälvs Musikkår & Drillflickor, Sverige
15:10 BT Orchester Bad Bramstedt, Tyskland
15:14 Porsgrunn Janitsjarorkester, Norge
15:18 Brønderslev Harmoniorkester, Danmark
15:22 Mjölby Stadsmusikkår, Sverige
15:26 Borgen Oldies, Norge
15:30 Jælpekorpset, Norge
15:34 Sæbygarden, Danmark
Festteltet / Festival Tent
18:00-19:00 Tranås Musikkår, Sverige
19:00-20:00 Stavern-Agnes Musikkorps, Norge
20:00-21:00 Musikkorps Sæby, Danmark
21:00-22:00 BT Orchester Bad Bramstedt, Tyskland
22:00-23:00 Oppsal Janitsjar, Norge
23:00-24.00 Sæby Tyrolerorkester, Danmark
Sæby Havn / Saeby Harbour
21:00 Flaget spilles ned af en trompetist / The flag is played down by a Trumpeter
KONCERTPLAN – CONCERT SCHEDULE
Søndag / Sunday, 03.07.2022
Sæby Torv (Square)
10:00-11:00 Borgen Oldis, Norge
11:00-12.00 Kungälvs Musikkår & Drillflickor, Sverige
12:00-13:00 Sindal Brass Brand, Danmark
13:00-14.00 Tranås Musikkår, Sverige
14:00-15:00 Porsgrunn Janitsjarorkester, Norge
Musikhusets scene / Stage at the Music House
10:00-11:00 BT Orchester Bad Bramstedt, Tyskland
11:00-12.00 Musikzug TSV Wiemersdorf, Tyskland
12:00-13:00 Jælpekorpset, Norge
13:00-14.00 Mjölby Stadsmusikkår, Sverige
Klostergyden / Sæby Havn (Harbour)
11:00-12.00 Hobro Garden, Danmark
12:00-13:00 Sæby Tyrolerorkester, Danmark
13:00-14.00 Blauwe Jungskes, Holland
Sæby Havn / Saeby Harbour
14:00-15:00 Brass Ensemble, Danmark
15:00-16:00 Oppsal Janitsjar, Norge
16:00-17:00 Larvik Janitsjar, Norge
17:00-18:00 Stavern-Agnes Musikkorps, Norge
18:00-19:00 Bestum Stasmusikk, Norge
19:00-20:00 Sæbygarden, Danmark
20:00-20:45 Musikkorps Sæby, Danmark
Flaget spilles ned af en trompetist / The flag is played down by a Trumpeter
21:00
Farvel og på gensyn / Goodbye and see you next time